Reducerea deficitului bugetar în România
Premierul interimar, Ilie Bolojan, a anunțat că deficitul bugetar al României a scăzut cu peste 40% în primele 5 luni ale anului, conform execuției bugetare. Bolojan a subliniat că aceasta reprezintă un semn clar că statul începe să cheltuie mai aproape de ceea ce își permite.
Comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut, deficitul a scăzut de la 64 de miliarde de lei la 36 de miliarde de lei. „Reducerea de peste 28 de miliarde de lei este prima corecție serioasă după ani în care cheltuielile statului au crescut mult peste ceea ce producem. Nu mai putea fi evitată. Este un semn clar că statul începe să cheltuie mai aproape de ceea ce își permite”, a declarat premierul interimar.
Bolojan a comparat corecția deficitului cu tratarea unei boli, afirmând că „în prima etapă a tratamentului poate să-ți fie mai rău. Este calea spre însănătoșire. În anii următori, în loc să plătim zeci de miliarde pe dobânzi, vom putea direcționa resursele spre dezvoltare, prosperitate și servicii publice mai bune. Dar numai dacă avem grijă, în continuare, de sănătatea statului. Boala se poate întoarce. Populismul, clientelismul și risipa ne pot readuce cu spatele la zid.”