Licitație de lux: Automobile confiscate de DIICOT își caută noi proprietari
Statul vinde mașini de lux în valoare totală de peste un milion de euro. Sunt scoase la licitație 15 autoturisme confiscate în urma unei anchete DIICOT privind constituirea unui grup infracțional organizat.
Cele 15 autoturisme de lux sechestrate într-un dosar DIICOT au fost scoase la licitație ieri de către Agenția Națională de Administrare a Bunurilor Indisponibilizate. Este vorba despre mașini de lux evaluate la peste 1,3 milioane de euro, cu un preț individual care poate ajunge până la 90.000 de euro.
Autoturismele provin dintr-un dosar în care procurorii investighează o grupare care ar fi obținut credite bancare și contracte de leasing folosind documente falsificate. Membrii rețelei ar fi preluat sau chiar înființat firme, falsificând situațiile financiare pentru a achiziționa, printre altele, mașini de lux.
Autoritățile au decis să vândă acum mașinile pentru a preveni pierderea valorii acestora până la finalizarea procesului, iar banii obținuți vor rămâne indisponibilizați până la o decizie definitivă a instanței.