Lóránd Túros: Este normal ca acest grup de dreapta să avanseze un candidat pentru funcția de premier
Lóránd Túros, liderul senatorilor UDMR, a declarat că România are nevoie de soluții pentru un guvern cu puteri depline și a subliniat că Siegfried Mureșan este propunerea de premier a polului de dreapta, considerată o „alternativă la soluția PSD”.
În cadrul unei intervenții la Digi24, Túros a menționat că este esențial un acord politic cu PSD și că vor urma discuții pentru a găsi o soluție viabilă. „Este firesc ca acest pol de dreapta să aibă o propunere pentru funcția de premier și este firesc să găsim o soluție alternativă soluției PSD”, a afirmat el.
Senatorul a adăugat că trebuie să se găsească soluții pentru a debloca situația politică actuală și a subliniat importanța unui guvern cu puteri depline. „Trebuie să ne uităm spre viitor și să identificăm soluțiile acceptabile pentru a forma o majoritate pentru viitorul guvern”, a spus Túros.
Referitor la eventualitatea în care Nicușor Dan, primarul municipiului București, ar desemna premier pe liderul PSD, Sorin Grindeanu, Túros a precizat: „Asta trebuie să discutăm. Acest pol de dreapta trebuie să discute cu PSD, trebuie să găsim soluțiile.”
În ceea ce privește propunerea de rotativă a PNL, care prevede un guvern cu Siegfried Mureșan premier, urmat de un guvern condus de Sorin Grindeanu, Túros a declarat: „Orice formulă care va avea o majoritate în Parlament și asigură o guvernare cu puteri depline, proeuropeană și prooccidentală, este viabilă și este pe masă.”
După o ședință comună a PSD, PNL și UDMR, Túros a confirmat că UDMR a decis să susțină varianta lui Siegfried Mureșan pentru funcția de premier, exprimându-și speranța că în câteva zile va fi rezolvată criza politică și guvernamentală, astfel încât să se poată lucra împreună pentru restabilirea valorilor comune.