Lucian Bode: „PNL a suferit o cădere dramatică în doar două săptămâni”
Deputatul PNL Lucian Bode, unul dintre cei cinci liberali cărora li s-a cerut demisia din partid, a declarat că partidul a ajuns într-o situație critică, subliniind că, în doar două săptămâni, PNL a reușit „să se degradeze atât de mult”.
Bode a afirmat că simbolul partidului nu mai reflectă realitatea actuală: „Mulți m-au întrebat ce fac. Azi, la ora 12:00, mă uitam la desenul acesta, cu sigla PNL, primit pe 5 iunie de la fetița mea, și îmi aminteam de entuziasmul și încrederea cu care vorbeam cândva despre PNL. În doar două săptămâni, partidul a reușit să se degradeze atât de mult încât simbolul acela al direcției ascendente nu mai seamănă deloc cu realitatea de azi.”
Deputatul a continuat să explice că situația a depășit orice limită, menționând ruptura dintre promisiunile făcute oamenilor și realitatea din interiorul partidului: „S-a ajuns mult prea departe, iar felul în care s-au luat deciziile în ultima perioadă spune totul despre ruptura dintre ceea ce promiteam oamenilor și ceea ce vedem acum în interiorul partidului.”
Ultimatumul dat de conducerea PNL celor cinci membri – Lucian Bode, Rareș Bogdan, Adrian Veștea, Hubert Thuma, Alina Gorghiu – de a părăsi formațiunea liberală a expirat luni, la ora 12:00, astfel că aceștia urmează să fie excluși din rândul liberalilor.
Alina Gorghiu a contestat excluderea din PNL, afirmând: „Sunt în partidul acesta de zeci de ani și de aici nu am să plec eu.”