Manda îl taxează pe Bolojan pentru neadevăruri
Secretarul general al PSD, Claudiu Manda, l-a acuzat pe președintele PNL, Ilie Bolojan, că „s-a dovedit un mincinos” și că, după ce a declarat că este dispus să voteze un Guvern minoritar PSD, s-a răzgândit.
„Domnule Bolojan, v-ați prezentat ca un om serios, riguros, scrupulos. În realitate, v-ați dovedit un mincinos. L-ați mințit inclusiv pe președintele României. Ați mers la consultările de la Palatul Cotroceni cu ‘bună-credință’, spunând că o faceți pentru binele acestui popor. Ați spus că veți vota un guvern tehnocrat, fără PSD. Ați primit exact ce ați cerut – domnul Tomac a fost de acord. Apoi v-ați răzgândit. Ați decis că nu vreți nici secretari de stat, nici prefecți politici. Din nou, ați primit ce ați cerut. Domnul Tomac a fost de acord. Dar nici asta nu v-a fost suficient. Așa că ați căutat un nou pretext ca să nu vă țineți de cuvânt”, a scris Manda.
El a subliniat că toată lumea i-a transmis lui Bolojan același lucru – România are nevoie de un guvern stabil, deoarece fiecare zi de blocaj înseamnă întârzieri la PNRR și investiții amânate. „Peste 83% dintre români spun că direcția în care merge țara este greșită. Aproape 90% vor un guvern instalat cât mai repede”, a adăugat Manda.
„Ați spus că nu votați pentru că guvernul nu are susținere politică. De la cine nu avea susținere, domnule Bolojan? De la PSD? PSD nu a condiționat niciodată votul de funcții, ci de programul de guvernare. De la celelalte partide? Erau la masa negocierilor. Sau singurul om care nu și-a respectat propriul cuvânt erați chiar dumneavoastră?”, a continuat liderul social-democrat.
Manda a menționat și consultările de marțea trecută, când Bolojan a declarat că este dispus să voteze un Guvern PSD. „Ați schimbat din nou condițiile. Ați mers repede la Palatul Cotroceni și ați propus o rotativă. Adică, i-ați cerut domnului președinte să nominalizeze un alt guvern – tot al dumneavoastră. Și cu ce voturi îl veți trece prin Parlament? Tot cu voturile PSD?”, a întrebat Manda.
„De ce continuați să îi mințiți pe români? De ce nu le spuneți direct că vreți un singur lucru? Nu un parteneriat între partide, ci dreptul de a decide singur. Ați făcut asta în relația cu partidele. Ați făcut-o la guvernare, unde ne-ați amenințat cu demisia ori de câte ori lucrurile nu ieșeau cum voiați dumneavoastră”, a adăugat Manda.
PSD își respectă cuvântul, a subliniat el, argumentând că, încă de la primele consultări, poziția PSD a fost că România are nevoie cât mai repede de un guvern stabil. „Spre deosebire de dumneavoastră, PSD își respectă cuvântul! Orice zi în care România nu are un guvern cu puteri depline este o zi în care pierdem bani din PNRR, investiții și credibilitate”, a concluzionat Manda, întrebându-l pe Bolojan dacă nu îl deranjează că a ajuns să stea la Palatul Victoria datorită bunăvoinței lui George Simion.