Jurnal de ConstantaJurnal de Constanta
  • Politică
  • Local
  • Actual
  • Economic
  • Extern
  • Sănătate
  • Showbiz
  • Sport
Citind: Ministrul Sănătății își revizuiește echipa: schimbări la conducerea DSP Iași și la spitalul pediatric!
Distribuie
Notificare Afișați mai multe
Font +/-Aa
Font +/-Aa
Jurnal de ConstantaJurnal de Constanta
Cautare
  • Categorii
    • Actual
    • Economic
    • Extern
    • Local
    • Politică
    • Sănătate
    • Showbiz
    • Sport
  • Info
    • Contact
Urmați-ne
© 2025 jurnaldeconstanta.ro
Actual

Ministrul Sănătății își revizuiește echipa: schimbări la conducerea DSP Iași și la spitalul pediatric!

Gheorghe Panu
Ultima actualizare: 27/09/2025 16:50
Gheorghe Panu
45
Distribuie
3 Min Citire
video ministrul sanatatii demite conducerea dsp iasi si cere schimbarea managerului spitalului pentru copii 68d7eb91836b0
Distribuie

Schimbări la conducerea DSP Iași și a spitalului pediatric după tragedia din unitate

Ministrul Sănătății a anunțat demiterea conducerii Direcției Publice Sanitare (DSP) din județul Iași și a solicitat schimbarea managerului Spitalului Clinic de Urgenţă pentru Copii „Sfânta Maria”. Aceste măsuri vin în urma unei vizite efectuate de ministrul Alexandru Rogobete la spital, unde șase copii au decedat din cauza unei infecții.

„În momentul în care au fost identificate cele trei cazuri s-a intervenit prea târziu și 10 zile n-am identificat în ce mod au fost aplicate protocoalele. Solicit schimbarea din funcția de manager a unității sanitare, iar eu voi demite fără nicio explicație conducerea DSP Iași,” a declarat ministrul imediat după vizită. El a adăugat că, în urma raportului Corpului de Control, va trasa toate concluziile și le va comunica transparent. Dacă va fi identificată neglijență în serviciu, rapoartele vor fi transmise Parchetului General.

Directorul DSP Iași, Cătălina Benchea, a fost numită în funcție acum trei luni, iar la conducerea spitalului de copii se află dr. Cătălina-Maria Ionescu, care deține interimatul.

Ministrul Sănătății a făcut apel la calm pentru părinții copiilor internați, asigurând că în prezent nu mai există pacienți infectați în unitatea medicală. „În momentul de față, în acest spital nu mai există niciun pacient infectat cu acest patogen. Fac un apel la calm pentru aparținători. Lucrurile sunt sub control. Secția de ATI nu va mai primi pacienți noi până la finalizarea dezinfecțiilor necesare și a probelor pentru a verifica absența riscurilor,” a declarat Alexandru Rogobete.

Un nou-născut a murit în luna iunie, după ce s-a infectat cu o altă bacterie în spitalul „Sf. Maria”, iar rudele acestuia au făcut acuzații grave. Informațiile au ieșit la iveală după ce șase copii au decedat din cauza unei bacterii periculoase în secția de ATI. Anchetele sunt în curs, iar Corpul de control al premierului efectuează verificări. Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, va reveni sâmbătă în unitatea medicală.

Un alt focar cu bacteria Klebsiella a fost descoperit în spitalul „Sf. Maria” din Iași în luna iunie, conform informațiilor obținute. Direcția de Sănătate Publică (DSP) a confirmat că au fost înregistrate trei cazuri, inclusiv decesul unui bebeluș de o lună. Rudele nou-născutului susțin că l-au adus la spital pentru icter, iar cel mai probabil s-a infectat cu bacteria fatală în secția de terapie intensivă. Certificatul medico-legal a confirmat că decesul a fost cauzat de o infecție generalizată provocată de această bacterie.

Știri asemănătoare

Alertă de știri: Șeful Spitalului Militar Central, implicat într-o investigație DNA pentru corupție; 19 descinderi în desfășurare!

Veneția reintroduce taxa de 5 euro la intrare, iar pentru unii vizitatori, costul va fi dublu!

CM 2026: Africa de Sud avansează în faza eliminatorie după o victorie strânsă, cu 1-0, în fața Coreei de Sud. „Războinicii Taegeuk” își așteaptă soarta la tragerea la sorți

Un mare artist ne părăsește: Virgil Andriescu a încetat din viață

Rogobete comentează incidentul din Borșa: „E dezolant ca ministrul Sănătății să ceară oamenilor să nu atace medicii”

Etichete:copiidedecesdemisiedspiasiministrulsănătăţiispitalul

Sign Up For Daily Newsletter

Be keep up! Get the latest breaking news delivered straight to your inbox.
[mc4wp_form]
By signing up, you agree to our Terms of Use and acknowledge the data practices in our Privacy Policy. You may unsubscribe at any time.
Distribuie acest articol
Facebook Copiază legătură Imprimare
Distribuie
Articolul precedent farul constanta joaca in grupele cupei romaniei cu cele doua dinamo 68d7eb4f51727 Farul Constanța se confruntă cu cele două echipe Dinamo în faza grupelor Cupei României!
Articolul următor siria a emis un mandat de arestare pentru fostul presedinte bashar al assad el va fi dat in urmarire prin interpol 68d7ec88371b8 Siria lansează un ordin de arestare pentru Bashar al-Assad, fostul președinte, în vederea capturării internaționale prin Interpol.
Lasa un comentariu Lasa un comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ultimele stiri

exclusiv tomac sugereaza ca intalnirea lui vestea cu aur a fost o greseala de imagine era mai potrivit sa nu aiba loc 6a3fb3d6aa6b1
Tomac consideră că întâlnirea lui Veștea cu AUR a fost un pas greșit în comunicare: „Ar fi fost mai bine să nu se întâmple”
27/06/2026
211
oficial daniel learciu arestat preventiv pana la finele lui iulie are 48 de ore sa conteste masura 6a3fb3ba49a8d
Daniel Learciu, sub incidența legii: are 48 de ore să conteste arestarea preventivă până la sfârșitul lunii iulie
27/06/2026
263
o fata si tatal ei s au intalnit cu o ursoaica cu pui pe un traseu turistic din muntele rosu au cerut ajutor la 112 6a3fb1f172b8c
O tânără și tatăl său au întâlnit o ursoaică și puii ei pe un traseu din Muntele Roșu, solicitând intervenția autorităților
27/06/2026
335
simona bucura oprescu fost ministru al muncii a fost realeasa presedinte al organizatiei de femei a psd a candidat singura 6a3fb1838fd4b
Simona Bucura Oprescu, fostă ministră a Muncii, își reconfirmă poziția de lider al Organizației de Femei a PSD, candidând fără adversari
27/06/2026
288
inca un membru al clanului bancuta condamnat pentru tentativa la omor a ajuns la inchisoare 6a3fb0b8876b5
Un alt membru al grupării „Băncuță” a fost încarcerat pentru tentativă de omor
27/06/2026
333
republica moldova cere stabilitate la bucuresti igor grosu astept cat mai repede un guvern orice incertitudine creeaza probleme 6a3faf5a0cab3
Republica Moldova solicită o stabilitate urgentă la București. Igor Grosu: „Aștept cu nerăbdare formarea unui nou guvern. Fiecare incertitudine aduce dificultăți”
27/06/2026
281

Articole recente

  • Tomac consideră că întâlnirea lui Veștea cu AUR a fost un pas greșit în comunicare: „Ar fi fost mai bine să nu se întâmple”
  • Daniel Learciu, sub incidența legii: are 48 de ore să conteste arestarea preventivă până la sfârșitul lunii iulie
  • O tânără și tatăl său au întâlnit o ursoaică și puii ei pe un traseu din Muntele Roșu, solicitând intervenția autorităților
  • Simona Bucura Oprescu, fostă ministră a Muncii, își reconfirmă poziția de lider al Organizației de Femei a PSD, candidând fără adversari
  • Un alt membru al grupării „Băncuță” a fost încarcerat pentru tentativă de omor

Comentarii recente

Niciun comentariu de arătat.

Sign Up for Our Newsletter

Subscribe to our newsletter to get our newest articles instantly!

[mc4wp_form id=”847″]

Jurnal de Constanta
Pe platforma noastră de știri găsești cele mai noi informații și analize relevante din multiple domenii: politică, actualitate, economie, internațional, lifestyle, sport și călătorii. Jurnaliștii noștri urmăresc în timp real evenimentele importante din România și de peste hotare, oferindu-ți o perspectivă clară, echilibrată și obiectivă, pentru ca tu să fii mereu la curent cu tot ce contează.
  • Contact
  • Politica de Confidențialitate

© 2025 jurnaldeconstanta.ro

Welcome Back!

Sign in to your account

Nume de utilizator sau Adresa de email
Parola

Ti-ai pierdut parola?