Nicușor Dan dezvăluie informații după summitul Flancului Estic
Nicușor Dan a prezentat, într-un discurs susținut alături de alți lideri ai statelor de pe Flancul Estic, concluziile Summitului din Gdansk, Polonia. Potrivit președintelui, summitul a fost „o întâlnire extrem de importantă”, în urma căreia a fost transmis mesajul că Rusia reprezintă o amenințare colectivă pentru statele din această regiune.
România va găzdui următoarea ediție a acestui summit, conform anunțului făcut de Nicușor Dan. Președintele a participat, joi, la Summitul Flancului Estic, organizat în Gdansk. În timpul discursului, el a subliniat importanța unității între țările de pe Flancul Estic, menționând că toți liderii au „aceeași opinie” cu privire la relația dintre Uniunea Europeană și NATO.
„Trebuie să fie complementare pe chestiunea apărării Europei și fiecare dintre noi a înțeles necesitatea creșterii cheltuielilor care să se transforme în echipamente militare. E important ca această unitate să fie de la Nord la Sudul Flancului Estic, este important pentru zona Mării Negre și pentru România”, a declarat Nicușor Dan.
Președintele a prezentat, de asemenea, principalele teme de discuție purtate în timpul summitului, inclusiv hubul de securitate de la Marea Neagră și programele de înzestrare militară la care România participă. „Ne interesează, de asemenea, programele viitoare din viitorul cadru financiar multianual și am insistat pentru includerea experienței Ucrainei în aceste programe și pentru a exista un echilibru între necesitatea de competitivitate și necesitatea strategică în ceea ce privește obiectivele strategice pe care le avem”, a adăugat președintele.
La finalul discursurilor, Nicușor Dan a anunțat că următoarea ediție a Summitului Flancului Estic va fi organizată în România. Summitul din acest an a fost găzduit de prim-ministrul Poloniei, Donald Tusk, și a reunit președinții României și Lituaniei, precum și prim-miniștrii Suediei, Finlandei, Estoniei și Letoniei. Primul astfel de eveniment a avut loc în Finlanda la 16 decembrie 2025.
Reuniunea s-a concentrat pe coordonarea între statele membre UE din imediata vecinătate a Federației Ruse, în vederea implementării Planului Readiness 2030 și a tuturor celorlalte instrumente europene destinate sporirii capacității de apărare a Uniunii și a industriei europene de apărare.