Nicușor Dan: „Două decenii de confruntări cu sistemul. E imposibil să te opui acestuia când ești la conducere”
Președintele Nicușor Dan a declarat, joi, la Gdansk, că este „o certitudine” că a avut o luptă de 20 de ani cu „sistemul”. El a subliniat că „nu poți să te lupți cu sistemul când ești șeful acestuia”.
„Cred că 20 de ani de luptă cu sistemul este o certitudine. Întrebarea este cum putem să reformăm sistemul fără să ducem această țară în anarhie. Asta este misiunea pe care mi-am asumat-o”, a afirmat Nicușor Dan.
El a explicat că, pentru a realiza o reformă, preferă un „câine care mușcă” în detrimentul unui „câine care latră”. „Între a declama despre cât de tare vom reforma sistemul, că avem mulți declamatori, și între a avea instrumente pentru a reforma cu adevărat sistemul, eu întotdeauna, cum am făcut și la Primăria Capitalei, sper să mă pun în poziția de a avea instrumente pentru a reforma sistemul”, a adăugat Dan.
De asemenea, Nicușor Dan a subliniat importanța menținerii unei linii de demarcație între viziunea pro-occidentală și cea anti-occidentală. „Este foarte important să păstrăm, să ducem linia de demarcație între pro-occidental și anti-occidental și să nu ne consumăm energiile într-o luptă în interiorul unei viziuni pro-occidentale”, a spus el, menționând că a abordat aceste teme inclusiv în campania electorală, când a criticat sistemul.
Președintele a precizat că, în timp, poate livra promisiunea sa electorală privind „România onestă”, subliniind că acest lucru trebuie realizat „fără să producă anarhie”.