Nicușor Dan își împărtășește impresiile după întâlnirea cu omologii din Estonia, Letonia și Lituania desfășurată în Polonia
Președintele Nicușor Dan a participat sâmbătă, la Jurata, în Polonia, la o întâlnire cu președinții Karol Nawrocki (Polonia), Alar Karis (Estonia), Edgars Rinkevičs (Letonia) și Gitanas Nausėda (Lituania). Discuțiile s-au concentrat pe securitatea în Europa, întărirea infrastructurii și a securității energetice.
„Astăzi (sâmbătă – n.r.), la Jurata, alături de președinții Karol Nawrocki, Alar Karis, Edgars Rinkevičs și Gitanas Nausėda, am avut un schimb interesant de idei și viziuni ale României, Poloniei, Estoniei, Letoniei și Lituaniei privind securitatea în Europa, consolidarea apărării și descurajarea acțiunilor destabilizatoare pe Flancul Estic, întărirea infrastructurii și a securității energetice. Am analizat, de asemenea, cele mai bune modalități de a ne pregăti statele pentru viitoarele provocări,” a scris Nicușor Dan pe Facebook.
Președintele a subliniat hotărârea comună de a acționa „cu responsabilitate” pentru securitatea regiunii. „Discuțiile au evidențiat hotărârea noastră comună de a acționa cu responsabilitate pentru securitatea regiunii noastre și a întregii Uniuni Europene. Suntem prieteni apropiați, aliați de încredere și parteneri dedicați – în NATO, în Uniunea Europeană și dincolo de acestea,” a adăugat el.