Nicușor Dan: „Ne așteaptă o conducere pro-occidentală, în cadrul unei majorități minore”
Președintele Nicușor Dan a declarat, miercuri, la Cluj, că, în urma discuțiilor de marți, concluzia este că „o să avem o guvernare pro-occidentală, minoritară”. El a subliniat că partidele sunt în perioada în care și-au asumat că vor veni cu condițiile necesare pentru a susține, fără a face parte din guvern, guvernul minoritar. „Sper să fie serioși și să închidem cât de curând”, a adăugat președintele.
Nicușor Dan a precizat că joi ar urma să discute liderii partidelor între ei, iar vineri să prezinte concluziile. De asemenea, a menționat că a mers la Cluj pentru a participa la un eveniment la care a fost invitat și că se îndreaptă spre Polonia pentru o întâlnire a Summitului Flancului Estic, un eveniment important pentru România, având în vedere aspectele legate de protecția față de amenințările din partea Rusiei.
Liderii PNL, USR și UDMR i-au propus președintelui Nicușor Dan un acord prin care, indiferent de tabăra din care va fi desemnat premierul, vor asigura voturile necesare pentru învestirea viitorului cabinet din partea forțelor pro-occidentale. Președintele are variante de premier din ambele tabere, iar partidele ar trebui să negocieze acordurile de susținere reciprocă fără a cunoaște cine va fi premierul desemnat.
Partidele ar trebui să agreeze un set de condiții pe care să le îndeplinească orice guvern ajuns la Palatul Victoria. Prima condiție este obținerea voturilor de învestire. Indiferent dacă președintele îl va desemna pe Sorin Grindeanu sau un premier din partea PNL-USR-UDMR, acordul ar trebui să fie semnat de toate partidele pro-occidentale. La momentul desemnării, PSD va trebui să voteze pentru PNL-USR-UDMR sau, alternativ, PNL-USR-UDMR va trebui să susțină un cabinet condus de Sorin Grindeanu.