Nicușor Dan participă la summitul din Polonia
Președintele Nicușor Dan participă sâmbătă, la Jurata, Polonia, la o reuniune alături de liderii Poloniei, Estoniei, Letoniei și Lituaniei. Acest summit este găzduit de președintele Republicii Polone, Karol Nawrocki, și include participanți precum președintele Estoniei, Alar Karis, președintele Letoniei, Edgars Rinkēvičs, și președintele Lituaniei, Gitanas Nausėda.
Discuțiile vor viza întărirea securității europene în fața amenințărilor generate de războiul de agresiune al Rusiei împotriva Ucrainei, dar și de instabilitatea din Orientul Mijlociu și transformările geopolitice actuale. Reuniunea va analiza teme de importanță majoră pentru regiune, cum ar fi adaptarea politicilor Uniunii Europene la provocările și evoluțiile globale, pentru a susține competitivitatea, dezvoltarea și securitatea statelor membre.
În cadrul întâlnirii, Nicușor Dan va sublinia necesitatea asigurării unității Uniunii Europene în fața provocărilor cu care se confruntă continentul. De asemenea, va reafirma angajamentul ferm al României față de unitatea aliaților și partenerilor în NATO și UE, considerată fundament al securității și prosperității comune.
Președintele României va accentua importanța consolidării descurajării și apărării pe Flancul Estic al NATO, atât din punct de vedere militar, cât și al combaterii amenințărilor hibride și cibernetice, precum și îmbunătățirea infrastructurii cu utilizare duală și a securității energetice.