Nicușor Dan și Ilie Bolojan onorează recepția de Ziua Națională a Americii
Președintele Nicușor Dan și premierul Ilie Bolojan participă, miercuri seară, la recepția de Ziua Independenței SUA, organizată de Ambasada americană de la București.
Ambasadorul SUA, Darryl Nirenberg, a declarat că descurajarea nu stă în numărul de trupe, ci în capabilități, subliniind că aceste capabilități din România rămân puternice. El a reiterat angajamentul Statelor Unite față de NATO, menționând că România alocă 2,5% din PIB pentru apărare și a susținut adoptarea cotei de 5% din PIB pentru apărare în cadrul NATO.
Nirenberg a evidențiat poziția strategică a României între Asia și Europa, subliniind că țara are un popor educat, cu abilitățile necesare economiei viitoare și potențialul de a deveni un element revoluționar în producția de energie.
În contextul relației bilaterale din domeniul Apărării, ambasadorul a afirmat că România joacă un rol de lider. „E important să ne amintim că descurajarea nu stă în numărul de trupe, ci în capabilități, iar capabilitățile de aici, din România, în contextul NATO, rămân puternice și cred că vor fi și mai puternice”, a spus Nirenberg.
Guvernul a anunțat programul premierului interimar Ilie Bolojan, care va participa la recepție la ora 18:30, în contextul campaniei „Freedom 250” pentru a marca 250 de ani de la semnarea Declarației de Independență. Programul președintelui Nicușor Dan prevede participarea la aceeași recepție de la ora 18:35.