O fostă angajată a Ministerului Afacerilor Externe a admis că a încasat ilegal salarii timp de 15 ani
O fostă funcționară din cadrul Ministerului Afacerilor Externe (MAE) a recunoscut că a falsificat 176 de state de plată, virând timp de 15 ani sume cu titlu de salarii către ea însăși și către două persoane care nu erau angajate ale instituției. Lavinia-Daniela Păune, care a lucrat la Direcția de contabilitate și salarizare, a încheiat un acord de recunoaștere a vinovăției cu procurorii Direcției Naționale Anticorupție (DNA).
Procurorii au stabilit o pedeapsă de trei ani și o lună de închisoare și un prejudiciu total de peste 8 milioane de lei. Acordul de recunoaștere a vinovăției a fost sesizat instanței de judecată, iar inculpata se află în stare de libertate, fiind acuzată de participație improprie, sub forma complicității, la abuz în serviciu, fals intelectual și uz de fals, toate în formă continuată.
În perioada mai 2009 – aprilie 2024, Păune ar fi efectuat plăți nelegale cu titlu de salarii atât către două persoane care nu aveau calitatea de angajați ai instituției, cât și către sine, cauzând un prejudiciu bugetului Ministerului Afacerilor Externe în cuantum total de 8.412.028 lei. Utilizând programul informatic de salarizare, aceasta a falsificat statele de plată prin modificarea valorii totale a unor indemnizații acordate angajaților.
Informațiile alterate au fost preluate în documentele întocmite în etapele de lichidare, ordonanțare și plată, fiind majorate în mod nelegal atât fondurile destinate drepturilor salariale, cât și impozitele și contribuțiile salariale aferente. Statele de plată astfel modificate au fost prezentate spre avizare și aprobate la plată de persoanele din cadrul MAE, fără vinovăție din partea acestora.
Păune a falsificat și borderourile aferente dispozițiilor de plată a drepturilor salariale transmise unităților bancare, inserând sume necuvenite și date despre conturi bancare aparținând ei și celor două persoane implicate. Prin aceste demersuri, Păune și celelalte două persoane ar fi obținut ilegal suma totală de 7.176.957 lei, transferată în conturile lor bancare.
De asemenea, la bugetul de stat au fost achitate contribuții salariale și impozite aferente veniturilor salariale în cuantum total de 1.235.071 lei, corespunzătoare sumelor achitate nelegal. Inculpata și-a asumat faptele comise și a avut o atitudine sinceră pe parcursul cercetărilor.
Ministerul Afacerilor Externe s-a constituit parte civilă în cauză cu suma de 8.412.028 lei. Procurorii au dispus instituirea măsurii asigurătorii a sechestrului asupra unui imobil și asupra conturilor bancare aflate în proprietatea inculpatei. Dosarul de urmărire penală și acordul de recunoaștere a vinovăției au fost înaintate Tribunalului București cu propunere de a se menține măsura asigurătorie dispusă în cauză. Procurorii anticorupție continuă cercetările cu privire la celelalte două persoane vizate în dosar, pentru fapte similare.