Conversație între Oana Țoiu și liderul diplomației iraniene
Ministrul interimar de Externe, Oana Țoiu, a avut vineri o convorbire cu E.S. Abbas Araghchi, ministrul afacerilor externe al Republicii Islamice Iran, axată pe situația actuală din Orientul Mijlociu, Memorandumul de Înțelegere semnat recent cu Statele Unite și abordarea României conform dreptului internațional.
Oana Țoiu a subliniat necesitatea redeschiderii depline și în condiții de siguranță a Strâmtorii Ormuz, precum și restabilirea libertății de navigație, având ca scop stabilizarea piețelor energetice. „Am reafirmat angajamentul ferm și constant al României pentru identificarea unor soluții diplomatice care să contribuie la consolidarea securității și stabilității atât în Orientul Mijlociu, cât și în regiunea noastră. Totodată, am reiterat riscurile generate de războiul ilegal de agresiune purtat de Federația Rusă”, a declarat ministrul pe platforma X.
Ministrul a adăugat că redeschiderea Strâmtorii Ormuz și restabilirea libertății de navigație sunt esențiale nu doar pentru stabilizarea piețelor energetice, ci și pentru securitatea alimentară și asigurarea accesului la îngrășăminte pentru agricultură, în timp util.
De asemenea, Oana Țoiu a menționat că Ambasada României la Teheran este pe deplin operațională și pregătită să ofere sprijin pentru facilitarea revenirii în țară a navigatorilor, în special a celor care necesită asistență medicală. Noul ambasador al Republicii Islamice Iran a prezentat recent copiile scrisorilor sale de acreditare Ministerului Afacerilor Externe al României.