Peiu dezvăluie „eroarea crucială” a lui Grindeanu în discuțiile pentru formarea noului guvern
Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, a declarat duminică, în emisiunea „În fața ta” de la Digi24, că „principala greșeală” făcută de președintele PSD, Sorin Grindeanu, în contextul crizei politice, a fost „credința prea mare în jocuri de culise și lipsa de încredere în ceea ce se face transparent.”
Peiu a subliniat că Grindeanu are toată autoritatea unui lider de partid, fiind votat de partid să-l reprezinte în negocierile politice. „Domnul Grindeanu are o decență politică mult mai mare decât domnul Nicușor Dan, dar cred că greșeala principală pe care a făcut-o în acest joc a fost credința prea mare în jocuri de culise și lipsa de încredere în ceea ce se face transparent, în văzul lumii”, a afirmat el.
În ceea ce privește negocierile pentru viitorul Guvern, Peiu a menționat că partidele nu fac bine prin excluderea AUR. „AUR, deocamdată, a fost exclus de către domnul Grindeanu, care a spus că va face o majoritate fără AUR, deci este clar că nu este chemat să își spună punctul de vedere aici, și-l va spune, probabil, în Parlament, când proiectele respective vor fi extrem de disputate”, a adăugat Peiu.
El a susținut că, prin menținerea AUR în afara discuțiilor politice, partidele din fosta coaliție nu își fac bine și nu slăbesc AUR. „Partidele din fosta coaliție vor zice: uite, ținem AUR deoparte, dar nu știu dacă își fac neapărat bine, adică nu știu dacă slăbesc poziția AUR prin ceea ce fac. AUR, cinic vorbind, de ce să întrerupă adversarul când greșește? E o poziție convenabilă”, a concluzionat Petrișor Peiu.