Radu Mihaiu: „USR nu va susține un guvern PSD”
Radu Mihaiu, vicepreședinte USR, a declarat marți la Digi24 că un guvern minoritar reformist este soluția pentru actuala criză politică din România. Acesta a subliniat că o astfel de structură guvernamentală se poate forma „în jurul USR, PNL și UDMR”.
Mihaiu a exclus varianta unui guvern minoritar condus de PSD, afirmând că, din cauza comportamentului politic al social-democraților, au crescut partidele izolaționiste și extremiste. „USR n-ar vota un guvern PSD, care să conțină PSD. Noi deja am decis acest lucru”, a spus el.
Vicepreședintele USR a argumentat că stilul de a face politică al PSD a generat o criză majoră de încredere în România. „Dacă vom da țara pe mâna acestor oameni, extremismul și izolaționismul vor crește. Miza noastră este să nu mai avem corupție și să oprim aceste fenomene de la rădăcină”, a adăugat Mihaiu.
Întrebat despre cum ar putea trece un guvern minoritar în Parlament, având în vedere declarațiile lui Sorin Grindeanu că PSD nu va susține această variantă, Mihaiu a spus că social-democrații ar trebui să acorde credit unui astfel de executiv, dat fiind că se află într-o situație electoral proastă. „PSD, dacă vrea să supraviețuiască în acest moment, are timp să-și lingă rănile și să facă opoziție”, a menționat el.
Referitor la nominalizarea unui prim-ministru, Mihaiu a precizat că USR va colabora cu PNL și UDMR, dar va avea propria agendă. „Nu s-a decis din ce parte să vină o astfel de propunere. Urmează să se decidă acest lucru împreună cu partidele”, a afirmat el.
Mihaiu a adăugat că nu ar trebui să se bazeze pe voturile AUR pentru a învesti un nou guvern, subliniind diferența dintre electoratul AUR și politicienii acestui partid. „Să rămâi dator către acești politicieni mi se pare teribil de periculos”, a concluzionat el.
În contextul crizei cauzate de moțiunea de cenzură prin care PSD și AUR au demis Guvernul Bolojan, Mihaiu a afirmat că România se află într-o situație mai proastă decât acum două luni. „Normal era ca acum 50 de zile să nu existe acea moțiune de cenzură. În acest moment, suntem într-o situație mult mai rea decât acum două luni”, a subliniat el.