Reacția președintelui în urma închiderii consulatului român din Sankt Petersburg de către Rusia
Președintele Nicușor Dan a comentat, joi, decizia Rusiei de a închide consulatul român din Sankt Petersburg, subliniind că „această reciprocitate a măsurilor se întâmplă întotdeauna”. El a afirmat că nu există o justificare din partea Rusiei pentru această acțiune și că România nu va oferi un răspuns în acest context.
În cadrul unei declarații făcute în Polonia, Nicușor Dan a explicat că, în urma incidentului cu drona de la Galați, în care au fost răniți doi cetățeni români, România a răspuns prin închiderea consulatului rus de la Constanța și expulzarea consulului acestuia. „A fost, în opinia mea, o măsură proporțională a României față de incidentul pe care l-am avut”, a adăugat președintele.
Ministerul Afacerilor Externe a anunțat, joi, că partea rusă a notificat România cu privire la declararea persona non grata a gerantului interimar al Consulatului General al României la Sankt Petersburg, făcând referire la decizia de retragere a consimțământului pentru înființarea postului consular. Această reacție a venit după convocarea ambasadorului României în Federația Rusă la Ministerul Afacerilor Externe al Federației Ruse, în urma deciziei României de a declara persona non grata consulul general al Federației Ruse de la Constanța, ca urmare a incidentului dronei care a explodat la Galați.