Avertismentul lui Sabău: „Avem nevoie urgentă de cel puțin patru jucători noi”
Antrenorul echipei Farul Constanța, Ioan Ovidiu Sabău, a lansat un avertisment după primul meci amical al verii, în care echipa sa a încheiat cu un rezultat de 1-1 împotriva formației Fratria Varna. Deși meciul s-a desfășurat pe fondul unei călduri intense și după două săptămâni de pregătire, Sabău a subliniat necesitatea urgentă de întăriri în lot.
„Din punct de vedere al efortului, sunt mulțumit; s-au implicat cam toți. Suferim puțin în ceea ce privește sistemul, viteza, dinamica jucătorilor în zona centrală, deciziile și ultima pasă. Trebuie să realizăm la ce nivel suntem și să conștientizăm ce îmbunătățiri trebuie să facem. Avem nevoie de mai mult curaj și personalitate, iar acestea vin din antrenament și din mesajul pe care trebuie să-l transmit pentru a deveni din nou o echipă puternică”, a declarat Sabău.
Tehnicianul a remarcat că, deși jucătorii au fost receptivi, ar fi dorit o abordare diferită în fața unui adversar considerat modest. „Trebuie să fac evaluări corecte și să găsesc soluțiile cele mai bune într-un timp foarte scurt”, a adăugat el.
Sabău a subliniat că echipa are nevoie de întăriri, menționând: „Avem nevoie de transferuri pentru a crește nivelul de valoare și concurența. Avem nevoie în apărare, fundași centrali, chiar și în zonele laterale, fundaș dreapta și fundaș stânga. Avem nevoie de minim patru jucători pentru a deveni o echipă puternică și pentru a avea forță fizică și personalitate”.