Simion, la Cotroceni: „Toți au realizat că fără AUR nu se poate. Am adus o soluție pentru depășirea crizei”
George Simion a declarat după discuțiile de marți cu șeful statului, de la Cotroceni, că AUR a venit cu o propunere de premier și un program de guvernare care să respecte dorințele alegătorilor săi. „Ne bucură faptul că domnul Nicușor Dan și-a schimbat ritmul mult mai rapid, mult mai la subiect. Aș începe prin a repeta ceea ce am spus ieri; cred că a înțeles toată lumea. Fără AUR nu se poate. Țara trece prin momente complicate. România a fost adusă în această situație de guvernările iresponsabile și de conducătorii slabi pe care i-am avut”, a declarat Simion.
AUR, conform liderului său, a venit cu o propunere de program de ieșire din criză și cu o propunere de premier, respectând votul românilor. „Cred că am fost singurii care am respectat voința românilor, așa cum a rezultat ea din alegerile din data de 1 decembrie 2024”, a subliniat Simion.
Acesta a afirmat că AUR este „al doilea partid al țării” și a menționat că s-a pierdut o lună „pentru că nu am fost ascultați”: „Am avut dreptate în tot ceea ce am spus. Cine decontează această lună pierdută din vina președintelui? Președintele s-a încăpățânat să încalce voința democratică, Constituția și să facă niște desemnări care nu reflectă voința populară, ci reflectă voința lui personală.”
El a cerut ca Ilie Bolojan să se retragă și a afirmat că AUR este un susținător al valorilor democratice. „Dacă Nicușor Dan va continua să încalce voința românilor, concluzia logică este că trebuie să ajungem la suspendarea și demiterea lui Nicușor Dan. Din punctul nostru de vedere, dacă nu se intervine acum, săptămâna aceasta, pentru ca domnul Ilie Bolojan să părăsească scaunul din Palatul Victoria”, a adăugat Simion.
„Au trecut deja 45 de zile; este un guvern demis. Domnul Bolojan trebuie să se hotărască, iar cei care au creat această criză guvernamentală, cei doi actori importanți, Ilie Bolojan și Nicușor Dan, trebuie să decidă dacă se împacă sau nu, pentru că românii suportă costul acestei telenovele politice”, a concluzionat George Simion.