Șofer prins cu alcool în sânge, încarcerat o noapte de autoritățile din Năvodari
Un bărbat de 43 de ani a fost reținut de polițiștii din Năvodari după ce a fost prins conducând sub influența alcoolului. Incidentul a avut loc pe 20 iunie 2026, în jurul orei 18:50, pe strada Pescăriei din localitatea Piatra. Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul indicând o valoare de 1,20 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Autoritățile au decis să-l rețină pentru 24 de ore, având în vedere că bărbatul avea permisul suspendat și antecedente judiciare, fiind condamnat anterior pentru aceeași infracțiune. Verificările efectuate în bazele de date au confirmat suspendarea dreptului de a conduce pentru perioada în curs.
După reținere, bărbatul a fost dus la spital pentru recoltarea de probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei în sânge. Ulterior, pe 21 iunie 2026, a fost prezentat procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Constanța, care a dispus măsura preventivă a controlului judiciar pentru o perioadă de 60 de zile.
Conform legislației în vigoare în România, orice persoană se bucură de prezumția de nevinovăție, fiind considerată nevinovată până la stabilirea vinovăției printr-o hotărâre penală definitivă.