Sorin Grindeanu răspunde USR-ului referitor la noul cabinet
Liderul social-democraților, Sorin Grindeanu, a anunțat progresele realizate pentru formarea unui nou Executiv. În urma declarațiilor USR, care a respins un guvern monocolor PSD, Grindeanu a criticat „exhibiționismul moral al unora”, afirmând: „Prin contorsiuni politice permanente, răzgândiri și inventarea unor felurite motive pentru ca România să nu aibă un guvern funcțional, se dovedește – dacă mai era nevoie – că unele partide nu au vrut nicio clipă să lase din brațe funcțiile și privilegiile. Blochează toată țara de «dragul românilor» și se «sacrifică» zilnic, rămânând pe poziții.”
Grindeanu a subliniat că „se fac primii pași pentru un nou Guvern” și a menționat că s-au convenit principii generale pentru un viitor Acord politic, legate de aspecte precum țintele macroeconomice, PNRR, OCDE și SAFE. El a adăugat că zilele curente sunt cruciale, deoarece România se apropie de discuțiile oficiale cu agențiile de rating.
Grindeanu a continuat să critice USR, afirmând că „s-a ajuns la deblocarea crizei prin blocaj”, numind acest fenomen un „nou paradox politic”. El a avertizat că, dacă USR nu dorește să fie parte a soluției și să voteze pentru un guvern cu puteri depline, condus de un prim-ministru PSD, „atunci – cu siguranță – se poate și fără ei”.
Pe de altă parte, președintele USR, Dominic Fritz, a propus un guvern minoritar format din PNL, USR și UDMR, cu o rotativă a premierului anul viitor, când ar fi susținut un Guvern PSD. Fritz a reiterat că USR nu va vota un guvern monocolor PSD, subliniind că partidul său refuză să fie „scara pe care PSD se întoarce la putere”.
În contextul crizei politice, președintele Nicușor Dan așteaptă soluții de la partide pentru ieșirea din această situație, subliniind importanța formării unui guvern cât mai repede, având în vedere că parlamentarii vor intra în vacanță parlamentară marți.