Surorile Belu de la CSM Constanța strălucesc pe podiumul Campionatului Național de ciclism pe șosea
Brigitte Belu a obținut medaliile de argint la fond și contratimp la categoria sub 19 ani, în timp ce sora sa, Alessandra Belu, a câștigat bronzul la proba de fond la categoria sub 17 ani.
Sportivii de la CSM Constanța, antrenați de Filip Grigorescu, au avut o performanță remarcabilă la Campionatul Național de ciclism pe șosea, desfășurat săptămâna trecută la Ocna Sibiului. Brigitte a excelat în competiție, asigurându-și două medalii de argint în probele de contratimp individual și fond. De asemenea, Alessandra a reușit să urce pe podium, obținând medalia de bronz în proba de fond la categoria sub 17 ani.
În competiția masculină, Dragoș Cioclin a avut o cursă curajoasă în proba de fond la sub 19 ani, fiind cel mai combativ ciclist pe cei 105 kilometri, cu o diferență de nivel de peste 1200 de metri. El a petrecut aproape 75 de kilometri în evadare și s-a clasat pe locul 12. Colegul său, Matei Cucu, a terminat pe locul 8 în proba de contratimp de 20 de kilometri, dar a întâmpinat dificultăți în proba de fond, terminând pe locul 19 din cauza crampelor apărute în timpul cursei, la temperaturi de peste 30 de grade.