Sorin Grindeanu: PSD preia responsabilitatea guvernării
Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat marți, după consultările cu Nicușor Dan de la Cotroceni, că partidul său își asumă guvernarea, inclusiv funcția de premier. Grindeanu a subliniat că un nou guvern trebuie să intre rapid în funcție, având în vedere angajamentele internaționale, PNRR, SAFE și economia României.
„România are nevoie de un guvern rapid. De aceea, PSD a înțeles să sprijine un guvern prezentat în Parlament. Am anunțat președintele că suntem gata să ne asumăm guvernarea”, a declarat Grindeanu. El a adăugat că PSD își dorește o soluție cât mai repede, menționând că asumarea funcției de premier este o parte din acest demers.
„Ne-am dori ca noul guvern să intre cât mai rapid în funcție, pentru că orice zi pierdută aduce un minus pentru România”, a continuat Grindeanu. El a subliniat că PSD rămâne cel mai mare partid din Parlament și că este dispus să facă parte din soluția care va conduce la formarea unui nou guvern.
Grindeanu a clarificat că PSD nu susține formarea unui guvern cu AUR, afirmând: „Cu AUR, nu, ca să fiu clar, dar noi am avut, de fiecare dată, deschidere în a găsi soluții.” El a menționat că PSD și alți colegi din Parlament au fost cei care au decis să oprească direcția greșită în care mergea România, votând moțiunea de cenzură.
„Partidul Social-Democrat își dorește să facă parte din soluția care va duce la un nou guvern. Rapid. Asta este ceea ce ne dorim. Haideți să vedem ce vor spune și ceilalți”, a conchis Grindeanu.