Prefectul anulează taxa auto de 200 de lei în Constanța
Judecătorii de la Tribunalul Constanța au anulat pe 24 iunie 2026, la cererea prefectului, hotărârea Consiliului Local Constanța prin care a fost reinstaurată taxa auto de 200 de lei pentru proprietarii de mașini din municipiu. Hotărârea Tribunalului poate fi atacată în recurs, în termen de 15 zile de la comunicarea deciziei motivate a instanței.
Iată minuta hotărârii de astăzi, 24 iunie 2026, a judecătorilor de la Tribunalul Constanța: „Admite cererea de chemare în judecată formulată de reclamantul PREFECTUL JUDEȚULUI CONSTANȚA în contradictoriu cu pârâtul CONSILIUL LOCAL AL MUNICIPIULUI CONSTANȚA. Anulează în parte Hotărârea Consiliului Local al municipiului Constanța nr. 462/23.12.2025 privind stabilirea impozitelor și taxelor la nivelul municipiului Constanța în anul 2026, respectiv dispozițiile Capitolului I din Anexa nr. 6, intitulat „Taxa pentru utilizarea domeniului public sau privat al municipiului Constanța”. Cu drept de recurs în termen de 15 zile de la comunicare, cererea de recurs urmând a fi depusă la Tribunalul Constanța – Secția de contencios administrativ și fiscal. Pronunțată astăzi, 24.06.2026, prin punerea soluției la dispoziția părților prin mijlocirea grefei instanței.
În prezent, taxa este suspendată de drept, ca urmare a faptului că a fost atacată în contenciosul administrativ de către prefect, dar și pentru că, anterior, aceasta fusese suspendată în primă instanță de către judecătorii de la Tribunalul Constanța. Aceștia au fost implicați în dosarul intentat de cinci avocați din Baroul Constanța care au obținut anularea impozitului: Cristina Laura Andrei, Mirela Doicescu, Silvia Andronache, Eduard Niță și Emil Mihail Tatu.
Dosarul 787/118/2026 a fost înregistrat pe rolul Secției de contencios administrativ și fiscal a Tribunalului Constanța la data de 12 februarie 2026. Reprezentanții Instituției Prefectului Județului Constanța au precizat că „obiectul acțiunii este anularea în parte a HCL, respectiv taxa pentru utilizarea domeniului public și privat“, adică taxa auto de 200 de lei. Părți în dosar sunt Prefectul Județului Constanța, în calitate de reclamant, acțiunea fiind promovată în contradictoriu cu Consiliul Local Constanța.
Acum, rămâne de văzut dacă reprezentanții Consiliului Local Constanța vor declara recurs în proces.