Reforma PNL: Noul trio de conducere ales de Bolojan
„La vremuri noi, tot noi” pare să fie deviza reformei din PNL. O parte dintre liderii de filiale demiși au fost înlocuiți cu un fost baron local, un fost membru al partidului Dianei Șoșoacă, un judecător angajat la stat după pensionare și un general vizat în dosare DNA.
Marian Petrache – PNL Ilfov
Marian Petrache a fost numit la șefia PNL Ilfov în locul lui Hubert Thuma. Între 2005 și 2017, Petrache a fost cunoscut ca omul care controla județul Ilfov, ocupând funcțiile de consilier județean, prefect și președinte al Consiliului Județean Ilfov. S-a retras din prim-planul politicii după ce a fost acuzat de DNA de luare de mită și șantaj, fiind suspectat că, în 2008, ar fi primit contravaloarea unor sejururi la Monte Carlo și St. Moritz. În 2018, a fost achitat definitiv.
George Scripcaru – PNL Brașov
George Scripcaru a fost desemnat să preia conducerea PNL Brașov, înlocuindu-l pe Adrian Veștea. Acesta este una dintre cele mai vechi figuri ale partidului, fiind primar al Brașovului din 2004, cu o singură întrerupere între mandate, în perioada 2020–2024, când a fost învins în alegeri de Allen Coliban, candidatul USR. La ultimele alegeri locale, Scripcaru a candidat pe liste comune PNL-PSD.
George Șerban – PNL Călărași
George Șerban a preluat interimatul la conducerea PNL Călărași. Fost judecător, numele său a ajuns în atenția publicului după ce, la scurt timp de la pensionare, a beneficiat de o pensie specială de aproximativ 8.000 de euro pe lună și a fost numit secretar de stat în Guvernul condus de Florin Cîțu.
Ioan Sârbu – PNL Gorj
Generalul Ioan Sârbu a fost numit la conducerea organizației PNL Gorj. În 2015, acesta a fost vizat într-un dosar DNA privind suspiciuni de abuz în serviciu, legate de contracte de închiriere dezavantajoase pentru stat și achiziții de aparatură medicală realizate în perioada în care conducea un spital militar. Ancheta a fost clasată ulterior.
Adrian Peiu – PNL Ialomița
La șefia PNL Ialomița a fost propus Adrian Peiu. Politicianul a intrat în Parlament pe listele partidului SOS România, condus de Diana Șoșoacă, iar în 2025 a fost exclus din SOS România și s-a alăturat formațiunii PACE. Anterior, Peiu a fost și membru AUR.