Adrian Veștea, despre neînvestirea cabinetului său: Respect votul suveran
Premierul desemnat, Adrian Veștea, a declarat luni seară că a tratat cu responsabilitate formarea Guvernului, subliniind că s-a implicat în acest proiect cu bune intenții, răspunzând unei provocări. Cabinetul său a ratat învestirea, obținând doar 189 de voturi de susținere, în condițiile în care avea nevoie de minimum 233.
„Am venit în acest proiect cu bune intenții, dintr-o funcție aleasă pe care mi-am câștigat-o în urma unui vot uninominal. Am considerat că este necesar să răspund la această provocare; îmi pare rău că nu s-a putut materializa”, a afirmat Veștea la Parlament.
El a adăugat că, în perioada următoare, va exista o perioadă de nesiguranță și neliniște pentru români. În legătură cu discuțiile purtate cu liderul AUR, George Simion, Veștea a menționat că a considerat necesar și responsabil să dialogheze cu toate formațiunile politice pentru a asculta punctele lor de vedere. „Nu le-am promis altceva decât că voi sta permanent la discuții, voi prelua ideile bune, vom încerca să identificăm soluții cât mai bune pentru economia României”, a subliniat el.
Veștea a remarcat că fiecare partid politic a avut dreptul să se exprime. „Eu știu că ne-am făcut datoria. Am avut o săptămână în care am încercat să creionez un program de guvernare, să am alături de mine un guvern responsabil care să poată să răspundă necesităților. Ceea ce vă pot spune este că eu consider că am conștiința împăcată. Mi-am făcut datoria. Este decizia lor. Eu am vorbit cu partidele parlamentare”, a declarat el.
După vot, Veștea a scris pe Facebook: „Votul de astăzi nu a fost cel pe care l-am sperat pentru România. Dar votul este suveran și îl respect. Nu am cerut această poziție pentru o funcție, ci am acceptat-o pentru că țara are nevoie de stabilitate, nu de blocaj. Asta rămâne valabil indiferent de rezultatul de azi. 47 de zile fără guvern ne costă deja prea mult: fonduri europene, încredere, timp pe care nu-l mai recuperăm. Rămân convins că responsabilitatea trebuie să bată orice calcul politic.”