Guvernul Adrian Veștea a picat la votul de învestitură
Guvernul condus de Adrian Veștea a fost respins la votul de învestitură, obținând doar 207 voturi, dintre care 189 au fost „pentru”. În urma acestei înfrângeri, liderul PSD, Sorin Grindeanu, a declarat că formațiunea sa nu intenționează să susțină un guvern minoritar format din PNL, USR și UDMR, în cazul în care președintele Nicușor Dan va desemna un prim-ministru din partea acestor partide.
După respingerea Guvernului Veștea și eșecul nominalizării lui Eugen Tomac, urmează noi consultări la Cotroceni. Nicușor Dan mai are la dispoziție o nouă propunere pentru funcția de premier, iar, în cazul în care aceasta va fi, de asemenea, respinsă, se va deschide calea către alegeri anticipate.
Guvernul Veștea a fost respins, deși PSD se baza pe sprijinul AUR. Era necesar un număr de 233 de voturi pentru învestirea guvernului, însă s-au contabilizat doar 189. În aceste condiții, Nicușor Dan va convoca din nou consultări cu partidele parlamentare și va face o nouă desemnare de premier.
Există speculații că următoarea desemnare ar putea fi Sorin Grindeanu. Acesta a afirmat că PSD nu va fugi de responsabilitate în cazul în care Nicușor Dan va decide să încredințeze mandatul partidului. Totodată, Grindeanu a subliniat că PSD nu va susține un guvern PNL-USR-UDMR.
Liberalii, pe de altă parte, au anunțat că sunt dispuși să voteze un guvern PSD minoritar, pe baza unui pact de neagresiune pentru următoarele șase luni. Aceasta reprezintă una dintre cele două opțiuni avansate de liderul PNL, Ilie Bolojan, cealaltă variantă fiind un guvern PNL-USR-UDMR, pe care PSD a declarat deja că nu îl va susține.