Marian Neacșu: „Sunt pregătit să devin ministru cu sprijinul AUR; este esențial să avem un guvern”
Vicepremierul PSD, Marian Neacșu, a declarat luni, 22 iunie, la sfârșitul audierii din comisiile de specialitate ale Parlamentului, că AUR este „partidul alături de care am semnat și votat o moțiune de cenzură”. El a afirmat că nu are „nicio problemă” ca Executivul din care face parte să fie votat de formațiunea condusă de George Simion.
Întrebat dacă AUR ar putea primi președinția Senatului, Neacșu a precizat că „în politică nimic nu este exclus”. El a subliniat importanța unui guvern funcțional, menționând că România se află de „două luni de zile în afara unei funcționalități guvernamentale” și că este crucial să avem un Executiv cu susținere parlamentară reală, altfel nu va funcționa.
Referitor la negocierile dintre PSD și AUR pentru susținerea Cabinetului Veștea, Neacșu a declarat: „De unde ați auzit că negociază? Nu cred că s-a negociat cu parlamentarii AUR”. Totodată, el a considerat „corect” ca Adrian Veștea să „discute cu toate partidele parlamentare”.
Neacșu a apreciat cunoștințele lui Petrișor Peiu, liderul senatorilor AUR, afirmând că acesta este „extrem de bine mobilat intelectual” și că are „cunoștințe extrem de consistente în zona economică”, adăugând că „câteva dintre ideile domniei sale eu chiar le apreciez”.
Această declarație vine în contextul în care premierul desemnat, Adrian Veștea, se va întâlni cu președintele AUR, George Simion. Veștea a scris pe Facebook că își asumă un dialog deschis cu orice formațiune politică votată de români, după ce Simion a cerut ca premierul desemnat să discute cu AUR dacă dorește voturile necesare învestirii.