Jurnal de ConstantaJurnal de Constanta
  • Politică
  • Local
  • Actual
  • Economic
  • Extern
  • Sănătate
  • Showbiz
  • Sport
Citind: Consiliul Județean a renunțat la licitația pentru studiile de expropriere pe DJ 391 și DJ 393, din lipsă de oferte din partea firmelor
Distribuie
Notificare Afișați mai multe
Font +/-Aa
Font +/-Aa
Jurnal de ConstantaJurnal de Constanta
Cautare
  • Categorii
    • Actual
    • Economic
    • Extern
    • Local
    • Politică
    • Sănătate
    • Showbiz
    • Sport
  • Info
    • Contact
Urmați-ne
© 2025 jurnaldeconstanta.ro
Local

Consiliul Județean a renunțat la licitația pentru studiile de expropriere pe DJ 391 și DJ 393, din lipsă de oferte din partea firmelor

Gheorghe Panu
Ultima actualizare: 06/06/2026 01:14
Gheorghe Panu
263
Distribuie
2 Min Citire
consiliul judetean a anulat licitatia pentru studiile necesare exproprierilor de pe dj391 si dj393 nicio firma nu a depus oferta 6a2357c599a9f
Distribuie

Consiliul Județean a renunțat la licitația pentru studiile de expropriere pe DJ 391 și DJ 393

Consiliul Județean Constanța a anulat licitația pentru achiziția serviciilor de proiectare – Studii de Fezabilitate în vederea declanșării procedurilor de expropriere pentru obiectivele „Modernizare DJ 391, tronson Tuzla – Biruința” și „Modernizare DJ 393, tronson Techirghiol – Arsa”. Licitația a fost anulată deoarece nu a fost depusă nicio ofertă.

Pe 15 mai 2026, Consiliul Județean a lansat o procedură de licitație publică pentru achiziția serviciilor de proiectare necesare elaborării Studiilor de Fezabilitate pentru expropriere. Cu toate acestea, pe 20 mai 2026, doar câteva zile mai târziu, procedura a fost anulată din același motiv: lipsa ofertelor.

Implementarea celor două proiecte presupune că traseele propuse pentru modernizare depășesc limitele terenurilor aflate în proprietatea Consiliului Județean, ceea ce face necesare exproprierile. Pentru a declanșa procedurile legale, este necesar un Studiu de Fezabilitate care să fundamenteze coridorul de expropriere.

În cazul proiectului de modernizare a DJ 391, tronson Tuzla – Biruința, autoritățile au obținut toate avizele necesare și s-a semnat contractul de execuție, care include și proiectarea în fazele DTAC și PTE. Această licitație a fost amânată de mai multe ori din cauza contestațiilor întâmpinate. Proiectul prevede modernizarea unui drum cu o lungime totală de 11,03 kilometri.

Referitor la DJ 393, tronson Techirghiol – Arsa (23,541 km), acest proiect dispune deja de documentația DALI și de avizele solicitate prin certificatul de urbanism. Procedura de achiziție a lucrărilor, care include și proiectarea în fazele DTAC și PTE, este în curs de finalizare.

Ambele proiecte sunt derulate prin Programul Național de Investiții „Anghel Saligny”.

Știri asemănătoare

Mesaj crucial pentru locuitorii din Tulcea privind impozitele și taxele pentru acest an

Florin Mitroi inspectează lucrările de la Teatrul de Vară și Institutul de Medicină Legală: „Investițiile publice trebuie să se reflecte în rezultate concrete, nu doar pe hârtie”, afirmă liderul CJC

Alertă în Constanța: Un bărbat cu reședința în SUA a fost declarat dispărut! Detalii de la Poliția Română

Primarul din Mangalia, Cristian Radu, reținut! Sentința a fost emisă de Curtea de Apel Constanța după o deliberare de peste patru ore.

Atenție la sănătate: Două tone de carne posibil contaminate cu virusul pestei porcine africane și sute de ouă infestante cu Salmonella, găsite de echipele de control sanitar!

Etichete:consiliul judeteanexpropriere drumlicitație anulatămodernizare DJstudii fezabilitate

Sign Up For Daily Newsletter

Be keep up! Get the latest breaking news delivered straight to your inbox.
[mc4wp_form]
By signing up, you agree to our Terms of Use and acknowledge the data practices in our Privacy Policy. You may unsubscribe at any time.
Distribuie acest articol
Facebook Copiază legătură Imprimare
Distribuie
Articolul precedent motivarea judecatorilor in cazul achitarii avocatului sorin calaigii probe alterate 6a23435ae10d8 Decizia judecătorilor în cazul achitării avocatului Sorin Călăgii: dovezi manipulate
Articolul următor afaceristul jean paul tucan afirmatii grave in legatura cu drona care a explodat in portul constanta 6a23587f41cf9 Jean Paul Tucan, afacerist controversat, lansează acuzații serioase privind explozia dronei din portul Constanța
Lasa un comentariu Lasa un comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ultimele stiri

video avocatul unei studente din dosarul spagilor de la medicina declaratii despre clienta sa 6a9c7f5d3a48a
Avocatul studenței implicate în scandalul de corupție de la Medicină: detalii despre apărarea sa
05/09/2026
270
garfield a intrat in echipa pompierilor romani din grecia motanelul nu a mai vrut sa plece dupa ce a primit apa si mancare 6a9c796b233cd
Motănelul Garfield s-a alăturat pompierilor români din Grecia și a refuzat să plece după ce a fost răsfățat cu apă și mâncare
05/09/2026
195
video cele patru persoane retinute in dosarul spagilor pentru examenele de la medicina si au recunoscut vina ce spune avocatul radu doicescu 6a9c785bdc722
Patru suspecți din cazul mitei pentru examenele de medicină au admis faptele! Detalii de la avocatul Radu Doicescu
05/09/2026
169
haos feroviar la londra dupa un incendiu in zona paddington trenurile spre aeroportul heathrow au fost anulate 6a9c6ededa42c
Sistem feroviar afectat la Londra: Incendiul de la Paddington duce la anularea trenurilor către Heathrow
05/09/2026
288
calea 13 septembrie se va transforma intr un coridor verde primaria capitalei va planta peste 200 000 de arbori arbusti si plante 6a9c6b74d550a
Calea 13 Septembrie devine un bulevard verde: Primăria Capitalei va adăuga peste 200.000 de copaci, arbuști și flori
05/09/2026
207
stare tensionata in cartierul henri coanda conflict pe fondul geloziei un barbat incatusat si trei persoane transportate la spital 6a9c6a43efafa
Tensiuni în cartierul Henri Coandă: o ceartă din cauza geloziei duce la arestări și răniți
05/09/2026
211

Articole recente

  • Avocatul studenței implicate în scandalul de corupție de la Medicină: detalii despre apărarea sa
  • Motănelul Garfield s-a alăturat pompierilor români din Grecia și a refuzat să plece după ce a fost răsfățat cu apă și mâncare
  • Patru suspecți din cazul mitei pentru examenele de medicină au admis faptele! Detalii de la avocatul Radu Doicescu
  • Sistem feroviar afectat la Londra: Incendiul de la Paddington duce la anularea trenurilor către Heathrow
  • Calea 13 Septembrie devine un bulevard verde: Primăria Capitalei va adăuga peste 200.000 de copaci, arbuști și flori

Comentarii recente

Niciun comentariu de arătat.

Sign Up for Our Newsletter

Subscribe to our newsletter to get our newest articles instantly!

[mc4wp_form id=”847″]

Jurnal de Constanta
Pe platforma noastră de știri găsești cele mai noi informații și analize relevante din multiple domenii: politică, actualitate, economie, internațional, lifestyle, sport și călătorii. Jurnaliștii noștri urmăresc în timp real evenimentele importante din România și de peste hotare, oferindu-ți o perspectivă clară, echilibrată și obiectivă, pentru ca tu să fii mereu la curent cu tot ce contează.
  • Contact
  • Politica de Confidențialitate

© 2025 jurnaldeconstanta.ro

Welcome Back!

Sign in to your account

Nume de utilizator sau Adresa de email
Parola

Ti-ai pierdut parola?