Diana Buzoianu dezvăluie destinația „famosului conducte de la Năvodari”: „Construcția în acea zonă este ilegală”
Ministrul interimar al Mediului, Diana Buzoianu, a oferit miercuri detalii suplimentare despre țeava de la Năvodari, care a fost descoperită în luna martie, în urma unor controale, și care deversa în mare. Ea a afirmat că țeava era „atașată” de o construcție ilegală, o cherhana construită pe un teren unde nu pot fi ridicate construcții definitive, conform documentelor.
Buzoianu a menționat că Prefectura Constanța a acționat în instanță Primăria Năvodari și firma care construia cherhanaua pentru anularea autorizației de construcție. „Țeava care a făcut înconjurul internetului și a împărțit lumea în două – erau câțiva oameni politici care argumentau solemn că nu e nicio problemă și că știu ei sigur că ducea în mare doar apă de epuisment (de șantier)? Știu precis că am folosit cuvântul «porcării» atunci. Și porcăriile nu s-au terminat cu țeava îngropată. Nu. Porcăriile abia începeau și duceau către alte ilegalități mai mari,” a declarat Buzoianu.
Ministrul a explicat că țeava provenea de la o clădire în construcție, ai cărei proprietari au fost de negăsit în martie, la vizita pe teren. Ulterior, inspectorii ABADL și Inspectoratul de Stat în Construcții au descoperit că țeava era „atașată” de un imobil cu funcțiunea de popas pescăresc – cherhana – care pare că are toate caracteristicile unei construcții ilegale pe plajă.
Inspectoratul de Stat în Construcții a constatat că atât certificatul de urbanism, cât și autorizația de construire emise de Primăria Năvodari în 2023 și 2024 sunt nelegale și a solicitat anularea lor. Buzoianu a menționat că în certificatul de urbanism se specifică faptul că acesta a fost emis în baza P.U.G., dar terenul face parte din zona de țărm, unde sunt interzise construcțiile definitive. De asemenea, a subliniat că terenul studiat a fost cuprins în zona rezervată pentru promenadă Năvodari.
„Acolo a fost găsită, de fapt, o țeavă îngropată ilegal, care ducea către o construcție ilegală, construită pe un teren unde scria negru pe alb în documente că e ilegal să construiești acolo,” a afirmat Buzoianu. Prefectura Constanța a acționat deja în judecată Primăria Năvodari și societatea care construia acea cherhana, pentru anularea autorizației de construcție.
În martie, Ministerul Mediului a anunțat că un rezervor de gaz a fost găsit îngropat pe plaja din Năvodari. Acesta avea o capacitate de 2.600 de litri și a fost amplasat ilegal de operatorul economic care a administrat terasa din zonă, fiind descoperit după ce a fost avariat de un utilaj, în timpul unor lucrări de pregătire a plajei. Ulterior, Diana Buzoianu a anunțat că, în urma unor controale, au fost descoperite noi instalații îngropate ilegal pe plajele din Năvodari, inclusiv fose septice îngropate în nisip.