Gigi Becali își exprimă votul pentru guvernul Veștea, dar consideră că nu are „strălucire”
Gigi Becali, deputat și politician cunoscut, a criticat ultimele desemnări ale președintelui pentru funcția de premier, afirmând că Eugen Tomac și Adrian Veștea nu au avut „alură” și nici „carismă”. Becali a menționat că, în ciuda votului său pentru Veștea, a simțit că acesta nu îndeplinește cerințele necesare pentru a conduce guvernul.
„Eu am votat și pentru Veștea, că am promis lui Nicușor Dan. Dar ce să faci și cu Veștea? Nu avea nici măcar… într-un fel e bine că nu a trecut. Mai suferim noi economic puțin. Păi, nu avea alură, n-avea carismă (sic!) de prim-ministru. Se ducea și se uita pe acolo… ne făceam de râs. Ăla Tomac și el e băiat bun, super băiat bun, dar ne făceam iar de râs. Nicușor nu e el așa. Are carismă. Mai face cu mâinile așa… Nu e vreun mare bărbat, dar are el așa… a început să-ți placă de el. Mai face cu mâinile așa… are o anumită carismă. Tomac și Veștea nu au nicio carismă. Nicușor mai doarme, dar are carismă”, a declarat Gigi Becali reporterilor.
După o discuție cu președintele României la primele negocieri cu partidele organizate la Cotroceni, Becali a afirmat că UDMR ar urma să voteze un guvern condus de Sorin Grindeanu. Aceasta este informația pe care a obținut-o în urma unei conversații cu Kelemen Hunor.