Ilie Bolojan: Reducerea deficitului bugetar în primele cinci luni indică progrese remarcabile
Premierul interimar Ilie Bolojan a anunțat astăzi, 27 iunie 2026, că România este pe drumul cel bun, după ce execuția bugetară pe primele cinci luni ale anului arată că deficitul bugetar a scăzut cu aproape 50% față de aceeași perioadă din 2025.
„Corecția deficitului seamănă cu tratarea unei boli. Ca să-ți fie bine și să te însănătoșești, în prima etapă a tratamentului poate să-ți fie mai rău. Este calea spre însănătoșire“, a subliniat premierul Ilie Bolojan.
Deficitul bugetar al României a scăzut cu peste 40% în 2026, ajungând la 36 de miliarde de lei, comparativ cu 64 de miliarde în aceeași perioadă a anului anterior. Reducerea de peste 28 de miliarde de lei reprezintă prima corecție serioasă după ani în care cheltuielile statului au crescut mult peste capacitatea de producție.
Bolojan a menționat că este un semn clar că statul începe să cheltuie mai aproape de ceea ce își permite. „Așa cum se vede și din graficul alăturat, suntem pe drumul cel bun. În anii următori, în loc să plătim zeci de miliarde pe dobânzi, vom putea direcționa resursele spre dezvoltare, prosperitate și servicii publice mai bune. Dar doar dacă avem grijă, în continuare, de sănătatea statului“, a adăugat premierul.
El a avertizat că „boala se poate întoarce“ și a subliniat riscurile asociate cu populismul, clientelismul și risipa, care ar putea readuce România în situații dificile. Bolojan a mulțumit tuturor românilor pentru sprijinul acordat în traversarea acestei perioade.