Kelemen Hunor: „Guvern PSD monocolor” este varianta cea mai plauzibilă
Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat că varianta cea mai probabilă de guvern este un „Guvern PSD monocolor”, precizând că aceasta este concluzia sa în urma discuțiilor purtate. Hunor a subliniat că încrederea este „deficitul cel mai grav” în societatea românească, evidențiind problemele cu care se confruntă cetățenii în raport cu statul.
„Încrederea – în societatea românească – este deficitul cel mai grav. Nu există încredere, asta vedem oriunde mergem. Statul nu are încredere în cetățenii săi – aceasta este problema cea mai mare. Statul spune, între ghilimele, ‘sigur că ai greșit, te prind eu la un moment dat’. Cum să aibă cetățeanul încredere în stat?”, a afirmat Kelemen Hunor.
Hunor a adăugat că această lipsă de încredere provine din „birocrație, aroganță, nepăsare” și a menționat că problema încrederii se regăsește și în interiorul clasei politice. „Cum să existe încredere în interiorul clasei politice, când există o competiție – de foarte multe ori – care nu ține cont nici de principii, nici de valori și, până la urmă, nici de interesele societății, ci doar de interesele unor partide?”, a spus el.
Liderul UDMR a atras atenția asupra necesității de a recâștiga încrederea în societate, afirmând că „acest capital social, fără de care nu se poate construi nimic, lipsește în România cu desăvârșire”. El a subliniat importanța dialogului pentru a găsi deziderate comune și a respecta un anumit traseu în dezvoltarea societății.
Kelemen Hunor a insistat că situația actuală nu poate continua astfel și a adăugat: „Nu putem spune ‘nu am reușit, hai să punem lacăt pe țară’”. El a propus refacerea coaliției, afirmând că „nu trebuie să fim prieteni, nu trebuie să ne iubim în coaliție, trebuie să lucrăm în interesul societății”.
Hunor a menționat că a propus o soluție de stabilitate prin refacerea coaliției anterioare, formată din PSD, PNL, UDMR și minoritățile naționale. „USR a exclus orice colaborare cu PSD. Eu înțeleg această decizie, respect decizia colegilor de la USR, dar dacă nimeni nu-și flexibilizează un pic poziția, unde vom ajunge?”, a întrebat el.
În ceea ce privește viitorul guvernului, Kelemen Hunor a reiterat că „Guvern PSD monocolor” este cea mai plauzibilă variantă, având în vedere declarațiile lui Sorin Grindeanu, care a afirmat că PSD nu va susține un guvern minoritar PNL-USR-UDMR. „Dacă ei exclud o astfel de variantă, atunci nu rămâne o altă variantă decât PSD”, a concluzionat Hunor.