Minikante din Constanța! Tony Njike, maestrul recuperărilor și al intensității în joc
Noul transfer de la Farul Constanța, mijlocașul defensiv Tony Njike, în vârstă de 28 de ani, vine cu un palmares interesant, dar și cu provocări. În ultimul sezon, a încasat trei cartonașe roșii în a treia ligă franceză, unde a evoluat pentru Quevilly-Rouen Métropole, echipă modestă, unde a fost căpitan.
Njike este originar din Camerun, dar a crescut în fotbalul francez, având o experiență anterioară în România, la FC Argeș, unde a fost titular în 37 de meciuri în toate competițiile. Venirea sa la Farul Constanța are loc după ce echipa s-a confruntat cu probleme pe postul de mijlocaș defensiv în sezonul trecut.
De-a lungul carierei, Njike a fost prezent în liga secundă franceză doar în 18 meciuri, toate pentru Ajaccio. În sezonul recent încheiat, a jucat 25 de partide, reușind patru pase decisive, dar fără a marca vreun gol. În total, a înscris doar de șapte ori în întreaga sa carieră, având cel mai bun sezon în urmă cu doi ani, când a marcat de trei ori la Châteauroux.
Njike a semnat un contract pe doi ani cu Farul și se antrenează deja sub comanda lui Ioan Ovidiu Sabău. El a declarat: „Sunt foarte fericit să fiu aici și mândru să joc pentru Farul, pentru că este o echipă mare. Infrastructura, baza sportivă, este uimitoare, iar asta reprezintă motivația mea. Vreau să joc bine, să și marchez, dacă se poate, și să dau multe pase de gol.”
Odată cu venirea sa, legiunea franceză a echipei constănțene a crescut, formând un trio împreună cu Lucas Pellegrini și Eddy Sylvestre. Njike a menționat că este mai ușor să se adapteze având prieteni din aceeași țară care vorbesc aceeași limbă, adăugând că înțelege și vorbește puțin româna.