Incident cu o ursoaică și puii săi pe Muntele Roșu
O tânără și tatăl său au întâlnit o ursoaică cu doi pui pe un traseu din Muntele Roșu, situat în zona stațiunii Cheia, în nordul județului Prahova. Cei doi turiști au solicitat intervenția autorităților printr-un apel la 112, semnalând prezența ursoaicei pe traseul montan dintre Muntele Roșu și Cabana Ciucaș.
Jandarmii montani din Prahova au intervenit pentru a preveni orice situație de risc. Aceștia au identificat turiștii, tată și fiică, pe care i-au însoțit până la parcarea de la Muntele Roșu, unde se afla autoturismul lor. Intervenția jandarmilor a avut loc vineri, iar ursoaica și puii săi au fost îndepărtați din zona traseului, fără a se înregistra incidente.
Jandarmii recomandă turiștilor care întâlnesc animale sălbatice în drumețiile lor să păstreze distanța, să nu se apropie de acestea pentru a le fotografia, să nu le hrănească și să apeleze imediat numărul de urgență 112.