Paul Stănescu: Sorin Grindeanu merită să devină următorul premier, iar PSD a greșit prin ruperea legăturilor cu AUR
Fostul secretar general al PSD, Paul Stănescu, a declarat că Sorin Grindeanu ar trebui să fie următoarea propunere de premier, în cazul în care Guvernul Veștea nu obține votul Parlamentului. Stănescu a subliniat că formațiunea a câștigat alegerile și se află pe primul loc în opțiunile alegătorilor.
„Da, pentru că PSD a câștigat alegerile. PSD a câștigat alegerile, e pe primul loc. Cum să nu vrea Sorin Grindeanu? Cred că vrea, că a spus public lucrul acesta”, a afirmat Stănescu, referindu-se la posibila nominalizare a lui Grindeanu.
De asemenea, Stănescu a menționat că Ilie Bolojan s-a dus cu două variante la Nicușor Dan: „Dacă PSD își asumă prim-ministrul, votează. Dacă nu, să votăm noi coaliția PNL – USR – UDMR.”
În continuare, el a subliniat importanța formării unui guvern, afirmând: „România nu poate să-și permită, la această oră, din toate punctele de vedere, să nu aibă guvern. Am ajuns deja la un infantilism politic; la mulți oameni se întâmplă lucrul acesta. N-ar trebui să se întâmple. Ar trebui să dăm dovadă cu toții de maturitate. În afară de interesele partidelor, să trecem cu toții peste aceste lucruri, ca România să aibă un guvern.”
Întrebat dacă AUR ar putea intra la guvernare, Stănescu a răspuns: „AUR ce are? Românii au votat 20% AUR. Noi nu discutăm de persoane de la AUR, discutăm de votanții AUR. Sunt reprezentanții poporului.”
Stănescu a subliniat, de asemenea, că PSD a greșit atunci când a refuzat colaborarea cu AUR: „S-a greșit aici.”