Știri de ultimă oră: Simion declară că AUR nu va susține Guvernul Veștea
Președintele AUR, George Simion, a anunțat luni că parlamentarii AUR nu vor vota Guvernul Veștea. El îi cere președintelui Nicușor Dan să clarifice public dacă are nevoie de voturile AUR, subliniind că este dispus să discute cu premierul desemnat.
„La fel cum toți cei 90 de parlamentari AUR au votat moțiunea de cenzură depusă de noi, nu mă interesează ce au făcut alte formațiuni politice. La fel, diseară, dacă va exista un vot, cu un premier care n-a venit să ne ceară susținerea, ne-a zis că trebuie să dăm dovadă de patriotism, acest Guvern, dacă va fi votat diseară, nu va beneficia de susținerea parlamentarilor AUR. Nu are rost să se iluzioneze unii și alții. În AUR nu sunt trădători”, a declarat Simion.
Având în vedere că AUR nu intenționează să voteze Guvernul Veștea, Simion îi cere liberalului să-și depună mandatul. „Eu fac un apel și la premierul desemnat Veștea să predea mandatul sau să amâne acest vot, pentru că acest cabinet, în mod evident, mai ales după anunțul pe care îl fac, nu o să treacă de vot, nu va avea susținerea a 233 de parlamentari. Nu există 233 de parlamentari fără coloană vertebrală în acest Parlament”, a spus el.
„Îl aștept pe domnul Veștea până diseară, la ora 20.00, la sediul formațiunii noastre, pentru a discuta ceea ce vrea să facă pentru țară. Și pe Nicușor Dan să spună public dacă este nevoie de voturile AUR, și într-o întrevedere, dacă parlamentarii AUR mai sunt extremiști”, a subliniat George Simion.
Președintele AUR a mai declarat că mesajul central al AUR este reconcilierea națională. „Suntem dispuși să punem umărul, acum, că am scăpat de această falsă etichetă de extremism și alte denigrări care ne-au fost aduse. În funcție de discuția pe care o vom purta cu domnul Veștea, în funcție de ceea ce va spune domnul Nicușor Dan, vă vom prezenta transparent, cum am făcut-o de fiecare dată, pașii pe care îi vom urma public. Nu prin birouri ascunse, nu prin negocieri secrete. Pe noi ne interesează ca România să se însănătoșească. Înțelegem că în politică este nevoie de dialog, dar totodată și procedeele pe care vi le-am enumerat, de la moțiune de cenzură la alegeri anticipate, la susținerea președintelui sunt procedee democratice, constituționale”, a arătat el.
În același timp, șeful AUR îi cere lui Ilie Bolojan să demisioneze din fruntea Guvernului. „Țara trece printr-un moment foarte complicat, cea mai mare criză economică, socială și politică din ultimii 35 de ani. E nevoie de reconciliere națională (…) Este nevoie de AUR (…) Este nevoie de voturile partidului AUR pentru susținerea unui Guvern, pentru a scoate țara din criză, pentru a scăpa de Bolojan. Consecințele acestei guvernări păguboase, generic numită Guvernarea Bolojan, trebuie înlăturate. AUR, prin toți cei 90 de parlamentari, a votat împotriva Guvernării Bolojan și Guvernarea Bolojan nu mai este la putere. Îi solicit ca astăzi să dea dovadă de decență și să părăsească Palatul Victoria”, a mai declarat acesta.