Toma Petcu, înlocuit de la conducerea PNL Giurgiu
Președintele Consiliului Județean Giurgiu, Toma Petcu, a fost schimbat din funcția de conducere a filialei județene a PNL, după ce a susținut candidatul Adrian Veștea pentru funcția de prim-ministru. Petcu a declarat că nu are regrete, subliniind că „în viață trebuie să rămâi consecvent ideilor și principiilor tale”.
„Funcțiile vin și pleacă. Principiile și obligația față de oamenii care ți-au acordat încrederea lor trebuie să rămână”, a afirmat Toma Petcu pe rețelele sociale. El a subliniat importanța de a rămâne fidel echipei care l-a susținut în obținerea rezultatelor și funcțiilor, dar și convingerea că județul Giurgiu are nevoie de sprijin pentru a se dezvolta.
Petcu a amintit că a obținut funcția de președinte al Consiliului Județean Giurgiu cu cel mai bun rezultat din țară și cel mai bun rezultat din istoria PNL Giurgiu, subliniind că, la acel moment, filiala județeană nu deținea funcții guvernamentale importante în județ.
El a explicat că susținerea intrării PNL la guvernare nu a fost motivată de interese personale, ci exclusiv de nevoile județului Giurgiu, care are în derulare investiții de aproximativ 500 de milioane de euro, o parte dintre acestea fiind finanțate prin programe guvernamentale naționale și europene.
„Județul Giurgiu are nevoie de sprijinul Guvernului mai mult decât de dispute politice și conflicte interne”, a adăugat el, menționând că preferă să fie criticat pentru că a pus interesele județului pe primul loc, decât să fie aplaudat pentru decizii care ar putea afecta dezvoltarea comunității.
În urma ședinței Biroului Permanent Național al PNL, deputatul Ionel Bogdan a anunțat că mandatele de conducere pentru 12 filiale, inclusiv Giurgiu, nu au fost prelungite. Procedurile de excludere a celor care l-au susținut pe Adrian Veștea au fost demarate, iar un nou statut al partidului urmează să fie înregistrat legal la Tribunalul București.