Reacția unui parlamentar liberal la afirmațiile Olguței Vasilescu
Deputatul Ionel Bogdan îi răspunde Liei Olguța Vasilescu, afirmând că PSD a generat criza actuală prin moțiunea de cenzură depusă alături de AUR, aruncând România într-o perioadă de instabilitate care ar fi putut fi evitată. El subliniază că singurul plan al PSD este să rupă și să controleze PNL.
„Nu, doamnă Vasilescu. PSD nu a venit cu nicio soluție. PSD a generat această criză prin moțiunea de cenzură depusă alături de AUR și a aruncat România într-o perioadă de instabilitate pe care o putea evita”, a declarat deputatul PNL într-o postare pe Facebook.
Ionel Bogdan a adăugat că, după moțiunea de cenzură, planul PSD a fost să rupă și să controleze PNL. „Ați promis asta propriilor primari și parlamentari și exact asta ați încercat să faceți. Noi am spus de la început, împreună cu USR și UDMR: dacă mergeți pe această cale, nu va mai exista o formulă de guvernare comună. Astăzi ni se spune că vina este a PNL pentru că nu s-a lăsat distrus. Nu. Vina pentru această criză aparține celor care au provocat-o”, a menționat liberalul.
Ionel Bogdan a anunțat că PNL rămâne unit în jurul lui Ilie Bolojan și al direcției de reformă. „Cei care încearcă și acum, din interior sau din exterior, să întoarcă partidul în trecut, vor avea aceeași surpriză: PNL nu mai este dispus să fie anexă, nici pentru PSD, nici pentru altcineva”, a concluzionat Ionel Bogdan.
Lia Olguța Vasilescu a acuzat că situația de interimat de la Palatul Victoriei este cauzată de „un singur om, fiindcă nu vrea să plece de acolo” și a afirmat că PSD este pregătit să intre la guvernare.