Ministrul Mediului dezvăluie: Țeava de pe plaja din Năvodari, o construcție ilegală care ascunde o cherhana neautorizată
Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a adus noi informații pe 24 iunie 2026, referitoare la țeava descoperită în primăvara acestui an pe plaja din Năvodari. Aceasta a declarat că țeava „ducea la o clădire ilegală”.
Diana Buzoianu a explicat că, în martie, inspectorii ABADL și Inspectoratul de Stat în Construcții au fost pe teren, dar proprietarii clădirii în construcție erau de negăsit. Cei de la Inspectoratul de Stat au descoperit că țeava era „atașată” de un imobil cu funcțiunea de popas pescăresc, adică o cherhana, care prezenta toate caracteristicile unei construcții ilegale pe plajă.
„Mai țineți minte celebra țeavă de la Năvodari? Ducea la o clădire ilegală. Țeava care a făcut înconjurul internetului și a împărțit lumea în două. Câțiva oameni politici argumentau solemn că nu e nicio problemă, că știu sigur că ducea în mare doar apă de epuisment (de șantier). Am folosit cuvântul „porcării” atunci, și porcăriile nu s-au terminat cu țeava îngropată”, a afirmat ministrul.
Inspectoratul de Stat în Construcții a constatat că atât certificatul de urbanism, cât și autorizația de construire emise de Primăria Năvodari în 2023 și 2024 sunt nelegale. Motivele includ aceste aspecte:
- Certificatul de urbanism a fost emis în baza P.U.G., însă terenul face parte din ZONA DE ȚĂRM, ÎN CADRUL ZONEI TAMPON.
- Terenul studiat a fost inclus în zona de studiu a mai multor planuri urbanistice zonale aprobate prin HCL.
- În certificatul de urbanism se menționează că, conform OUG nr. 202/2002, terenul se află în zona în care sunt interzise construcțiile definitive.
„Pe scurt, țeava îngropată ilegal (da, era ilegală) ducea către o construcție ilegală, construită pe un teren unde scria negru pe alb în documente că e ilegal să construiești acolo”, a subliniat Buzoianu.
Prefectura Constanța a acționat în judecată Primăria Năvodari și societatea care construia cherhana, pentru anularea autorizației de construcție. Ministrul a mulțumit prefectului și Inspectoratului de Stat în Construcții pentru măsurile luate în vederea respectării legii.
Diana Buzoianu a încheiat prin a sublinia că nu va întoarce niciodată ochii de la ilegalități și că va continua să acționeze în acest sens în viitor.